Zespół Szkół Ekonomicznych
im. Mikołaja Kopernika
w Skarżysku-Kamiennej

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

27 października 2012 roku był uroczystym wydarzeniem w życiu naszej szkoły. W tym dniu w Miejskim Centrum Kultury odbyły się Uroczyste Obchody Jubileuszowe Zespołu Szkół Ekonomicznych. Szkoła w tym dniu świętowała 85-lecie swojego istnienia.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej w intencji wszystkich osób związanych ze szkołą.

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Dzień ten skłania do wspomnień, refleksji i kreślenia planów na przyszłość. W tak ważnym dla nas dniu spotkaliśmy się z licznymi wyrazami sympatii. Były to życzenia, gratulacje, kwiaty, upominki, telefony z ciepłymi słowami.

W swoim wystąpieniu Pani dyrektor przybliżyła, między innymi, wydarzenia i fakty z kart historii szkoły. Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej - Jolanta Nowicka podziękowała wszystkim za dotychczasową pracę na rzecz społeczności szkoły, wręczyła też nagrody dyrektora ZSE dla nauczycieli. Szczególną chwilą w czasie uroczystości było przekazanie (na ręce dyrektor Nowickiej) tablicy poświęconej pamięci wieloletniego dyrektora "Ekonomika" Stefana Cichonia i "pokoleń, które tworzyły historię szkoły", a ufundowanej przez absolwentów, nauczycieli i uczniów.

Jubileusz swoją obecnością zaszczycili m.in.: poseł na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marcin Ożóg, przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego, przyjaciele szkoły, kadra pedagogiczna, absolwenci i uczniowie.

Później przyszedł czas na przemówienia gości. - 85-letnia historia szkoły to powód do dumy, a Jubileusz to okazja do wypowiedzenia słów uznania dla wszystkich zaangażowanych na przestrzeni 85 lat w proces kształcenia młodzieży w tej szkole. Zespół Szkół Ekonomicznych kształcąc kolejne pokolenia mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i powiatu skarżyskiego, wnosił i wnosi istotny wkład w rozwój naszej Małej Ojczyzny. Życzę całej społeczności szkoły w kolejnych latach działalności samych sukcesów.- powiedziała poseł Marzena Okła-Drewnowicz.

Życzenia dla społeczności ZSE popłynęły również od Wojewody Świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby, Starosty Skarżyskiego Michała Jędrysa, Zastępcy Prezydenta Miasta Grzegorza Małkusa, a także od przedstawicieli innych szkół ponadgimnazjalnych z powiatu.

Na zakończenie części oficjalnej wszyscy goście mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów ZSE pod kierunkiem p. prof. Małgorzaty Stefańskiej, p.prof. Agnieszki Marczewskiej i p.prof. Jacka Wojdata.

Goście w towarzystwie gospodarzy udali się na spotkania klasowe, gdzie wspomnieniami powrócili do lat spędzonych w szkolnych ławach. Z okazji tak znakomitej uroczystości
jak mijający właśnie jubileusz, nie sposób nie sięgnąć pamięcią wstecz i przywołać wspomnienia. Przybyli na uroczystość, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność materiałów. Aby ułatwić gościom podróż sentymentalną w przeszłość, przygotowaliśmy ekspozycje, gazetki, wystawy. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stare kroniki, zarówno klasowe jak i szkolne, a także pamiątkowe zdjęcia.

Iluż wzruszeń i radości dostarczało przekładanie kart starych kronik, oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów z klasy, zdjęć z wycieczek, odczytywanie wpisów w kronice. . Ku pamięci minionych 85-ciu lat istnienia placówki została opracowana i wydana monografia naszej szkoły.

To wspólne spotkanie zaproszonych gości, obecnego i dawnego grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły zakończyło uroczystości jubileuszowe. Rocznica 85-lecia szkoły stała się wspaniałą lekcją historii dla najmłodszego pokolenia uczniów, a dla byłego grona pedagogicznego i absolwentów była świętem wspomnień, świętem minionego czasu oraz świętem trwania. Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich. Święto szkoły było wspaniałą okazją do snucia refleksji i wspomnień dotyczących losów osób związanych z naszą szkołą, przywołania w naszej pamięci Tych, którzy odeszli oraz do myśli o własnej przeszłości.

W imieniu nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć o szkole, nie tylko z okazji jubileuszu.

facebook