Zespół Szkół Ekonomicznych
im. Mikołaja Kopernika
w Skarżysku-Kamiennej

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

Projekt nr 2018-1-PL01-KA102-049636
„Praktyki zagraniczne uczniów skarżyskiego Ekonomika drogą
do zawodowego  sukcesu”
Wartość projektu: 149 813,- EURO

I grupa

Praktyka w Niemczech – Drezno – 15.09.2018 r.- 28.09.2018 r. 

Uczestnicy projektu

Technik informatyk kl. II a

Barański Kacper

Grochowski Michał

Hawliczek Bartosz

Jakus Dawid

Kuźdub Mateusz

Mackiewicz Sławomir

Młynarczyk Hubert

Mrówczyński Piotr

Niewiadomski Mateusz

Pająk Jakub

Rafalski Patryk 

Technik ekonomista kl. II b

Derlatka Joanna

Piętak Wiktoria

Płatek Weronika

Strzelecki Mateusz

Supierz Magdalena

Sobczak Magdalena

Żułkowska Dominika

Technik hotelarstwa kl. II c

Bieniek Weronika

Kiczor Wiktoria

Kloczkowska Karolina

Mróz Natalia

Nguen Klaudia

Nowak Wiktoria

Od 15.09.2018 r. do 28.09.2018 r. grupa 24 osób odbyła praktykę zagraniczną w Niemczech w Dreźnie. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik hotelarstwa praktyki odbywała w renomowanych niemieckich hotelach: Dormero Hotel Dresden City, Dormero Hotel DresdenAirport, Cityherberge. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik ekonomista i technik informatyk praktykę odbywała w siedzibie Firmy WBS TRAINING AG w Dreźnie. Celami tego projektu było  wspieranie uczniów w nabywaniu nowych  kompetencji (w zdobywaniu wiedzy, umiejętności oraz kształtowaniu światopoglądu), które przyczynią się do ich osobistego rozwoju a także  zwiększą szansę tej młodzieży zatrudnienia na europejskim rynku pracy.Uczniowie  mieli okazję zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą, doskonalić umiejętności językowe oraz uczestniczyć w ciekawym programie kulturowym.Uczestniczyli w wycieczce po Dreźnie, całodniowej wycieczce do Berlina. W Dreźnie zwiedzili Gläserne Manufaktur – fabrykę  koncernu Volkswagen AG i Muzeum Techniki.Pobyt za granicą dostarczył niezapomnianych wrażeń. Potwierdzeniem odbycia praktyki były dokumenty Europass Mobilność i certyfikaty, które potwierdzają termin, miejsce i program stażu.

II grupa

Praktyka w Portugalii – Lizbona- 09.03.2019 r. – 23.03.2019 r.

Technik ekonomista kl. III c

Gromek Jakub

Kajka Wiktoria 

Kaluga  Katarzyna 

Karpeta Kinga

Kwiatkowska Maria

Obara Paulina 

Obara Zuzanna 

Rabajczyk Natalia

Rożek Wiktoria

Ulewińska Paulina

Technik hotelarstwa kl. III c

Basiak Angelika Daria

Kartasińska Julia

Nowak Dawid Karol

Obarska Katarzyna

Technik organizacji reklamy kl. III d

Dwojak Izabela

Głodowska Ewelina

Marchewka Agata Paulina

Mendak Olga

Mrozik Marlena Milena

Pożoga Natalia Maria

Pożoga Weronika

Skrzypek Damian Edward

Wesołowska Monika

Zalewska Agnieszka Maria

Zięba Weronika Stefania

W dniach 09.03.2019 r. – 23.03.2019 r. grupa 25 uczniów odbyła dwutygodniowe praktyki zawodowe w stolicy Portugalii, Lizbonie. Dla ekonomistów i hotelarzy był to drugi zagraniczny wyjazd na praktyki zawodowe w ramach realizacji programu Erasmus+.
W poprzednich latach uczniowie ci doskonali się w swoich zawodach w Niemczech i Hiszpanii. W Lizbonie grupa ekonomistów doświadczenie zawodowe zdobywała  w firmie CITEFORMA poznając m.in. tajniki gospodarki portugalskiej, przeprowadzała analizy, zajmowała się planowaniem, finansami, wyliczaniem wynagrodzeń, obsługą programów komputerowych stosowanych np. w działach finansowych, ekonomicznych, w kadrach i płacach itp.Hotelarze pracowali w Hotelu AS oraz w hotelu SANA MALOHA,  wykonując wszystkie czynności pracownika hotelowego na różnych stanowiskach, począwszy od recepcji, przez kuchnię, restaurację hotelową po służbę pięter.Organizacja reklamy praktykę odbyła w  firmie FDS Beauty, Hotelu AS, FractalMind oraz Milenar Media doskonaląc m. in. umiejętności w zakresie marketingu i reklamy, analizy, obsługi graficznych programów komputerowych itp. Oprócz zdobywania nowych umiejętności zawodowych młodzież  uczestniczyła w bogatym programie kulturowym, poznając ciekawe zakątki Lizbony, regionalne potrawy i produkty, korzystała z pięknej aury i otaczających osobliwości przyrody i  architektury. Zwiedzili piękne miasteczko -Sintra, którego zabytki wpisane są na światową listę UNESCO oraz podziwiali klify i plaże nad Oceanem Atlantyckim. Odbyli również wycieczkę do  największego z oceanariów w Europie. Na zakończenie praktykiotrzymali dokumenty Europass Mobilność i certyfikaty, które potwierdzają termin, miejsce i program stażu. 

III grupa

Praktyka w Hiszpanii – Sewilla - 01.06.2019 r. – 15.06.2019 r.

Technik informatyk – kl. III a i  III b

Banaczek Przemysław

Banaszewski Filip

Galek Jakub

Głuch Tomasz

Izabela Iwańska

Kobel Mateusz

Moliński Mikołaj

Rożek Dawid

Sowiński Bartosz

Dominik Wanko

Bonio Jakub

Kacper Chojnacki

Derlatka Piotr

Gula Mateusz

Oskar Glijer

Kozioł Adrian

Obara Dawid

Rogala Jakub

Sokół Paweł

Filip Wierzbicki

Technik spedytor kl. II b

Kuśmierczyk Paweł

MormusMarcin

Ślusarczyk Łukasz

Wróbel Bartosz

Technik organizacji reklamy kl. II c

Bouregba Ghaira

Garbala Aleksandra

Kabat Wiktoria

Kowalik Julia

Kowalik Piotr

Pochwala Aleksandra

Topolska Noemi

Od 01.06.2019 r. do 15.062019 r. grupa 31 uczniów odbywała praktykę zawodową w hiszpańskiej Sewilli w ramach programu unijnego Erasmus+. Podczas pobytu młodzież wraz z opiekunami mieszkała w rezydencji firmy Euromind. Informatycy praktyki odbywali w firmie Mulitiplikalia, spedytorzy w firmach: Sprinter C.C. Aleste Plaza i Sevillana de Paqueteria -TIPSA natomiast organizacja reklamy w AchefAreas S.L., Educademia S.C, pqRotulos,BröderEstudio- Ruben Aivar. Uczniowie podczas pobytu w Hiszpanii uczestniczyli w kursie hiszpańskiego. Nie zabrakło również wielu atrakcji: odbyli całodniową wycieczkę na Gibraltar (z góry podziwiali zapierające dech w piersi widoki - urokliwe miasteczko z bajecznym nabrzeżem, ujście Morza Śródziemnego do Oceanu Atlantyckiego, a w oddali wybrzeże Afryki.Obserwowali  Magoty Gibraltarskie, jedyne dziko żyjące małpy w Europie), uczestniczyli w całodniowej wyciecze do Kadyksu (tu podziwiali  piękne zabytkowe budowle a na jednej z plaż Kadyksu spędzili niedzielne popołudnie, ciesząc się upalną pogodą i zażywając kąpieli w Oceanie Atlantyckim), odbyli rejs po rzece Guadalquivir, poznawali atrakcje turystyczne i imprezy kulturalne Sevilli, degustowali (podczas TapasNight ) specjały kuchni hiszpańskiej i andaluzyjskiej,byli na Flamenco Show w Carboneria i  podziwiali piękne widoki oraz egzotyczną roślinność w Ogrodzie Amerykańskim. Na zakończenie praktyk wszyscy otrzymali certyfikaty z ukończenia stażu, kursu języka hiszpańskiego oraz dokumenty Europass Mobilność. Dwutygodniowy pobyt w Hiszpanii na długo pozostanie w pamięci wszystkim uczestnikom.

facebook