Projekt nr 2016-1-PL01-KA102-025632
„Przygotowanie uczniów skarżyskiego Ekonomika do aktywnego uczestnictwa w europejskim rynku pracy”
Termin wyjazdu: 18 – 31 marca 2017
Uczestnicy projektu:
1. Małgorzata Bastrzyk
2. Agnieszka Drela
3. Dominika Goworek
4. Jakub Gromek
5. Aleksandra Janta
6. Wiktoria Kajka
7. Katarzyna Kaluga
8. Kinga Karpeta
9. Maria Kwiatkowska
10.Paulina Obara
11.Zuzanna Obara
12.Maciej Piętak
13.Patryk Piętak
14.Łukasz Prościński
15.Natalia Rabajczyk
16.Karolina Socha
W b.r.szk. rozpoczęła się realizacja projektu z konkursu 2016. Pierwsza grupa młodzieży mogła już skorzystać z zagranicznego wyjazdu, kolejne grupy wyjadą we wrześniu i w październiku, czyli już w kolejnym roku szkolnym.
W dniach 18-31 marca 2017 r. 16 osób (z klasy II b i I c) kształcących się w zawodzie technik ekonomista, w ramach realizacji projektu „Przygotowanie uczniów skarżyskiego Ekonomika do aktywnego uczestnictwa w europejskim rynku pracy”, odbywało dwutygodniową praktykę zawodową w Dreźnie Podczas pobytu zagranicą młodzież zdobyła praktyczne doświadczenie zawodowe w firmie WBS Training AG, udoskonaliła umiejętności językowe oraz uczestniczyła w ciekawym programie kulturowym. Uczniowie zwiedzili piękne Drezno oraz uczestniczyli w całodziennej wycieczce do stolicy Niemiec – Berlina. Zobaczyli tam m.in. East Side Gallery, Wyspę Muzeów, Katedrę Berlińską, dawny graniczny punkt między Berlinem Wschodnim a Zachodnim - Checkpoint Charlie, Monument Pamięci i Męczeństwa Żydów oraz Bramę Brandenburską. Uwieńczeniem dnia był wjazd na słynną szklaną kopułę Reichstagu - siedziby niemieckiego parlamentu, skąd uczniowie mogli podziwiać panoramę nieomalże całego miasta.
Na zakończenie 2-tygodniowych praktyk zawodowych młodzi ekonomiści przedstawili przygotowane prezentacje dotyczące podejmowania działalności gospodarczej. Musieli wykazać się znajomością wielu zagadnień - przepisów prawa, sytuacji ekonomicznej, społecznej, politycznej, technologicznej nie tylko w Polsce, czy Niemczech, ale również w innych krajach np. Norwegii, Hiszpanii, Kanadzie, USA. Wszyscy poradzili sobie z problemem, za co uzyskali oceny celujące oraz certyfikaty, zarówno od niemieckiej firmy, jak i od Zespołu Szkół Ekonomicznych. Otrzymają jeszcze certyfikaty Europass-Mobilność.
Projekt nr 2015-1-PL01-KA102-015912
„Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów skarżyskiego Ekonomika”
Termin wyjazdu: 4 – 17 września 2016
Uczestnicy projektu:
TECHNIK EKONOMISTA
1. Adamczuk Michał
2. Gryz Albert
3. Kloch Wiktoria
4. Mastalerz Wioleta
5. Powideł Katarzyna
6. Sekulska Klaudia
7. Szlęzak Monika
8. Żak Karolina
TECHNIK ORGANIZACJI REKLAMY
1. Bartosik Kamila
2. Bodo Kamil
3. Długosz Karolina
4. Krupa Karina
5. Kucfir Patryk
6. Łukasik Żaneta
7. Nowak Mateusz
8. Sieczka Dorota
Uczniowie klasy III b kształcący się w zawodzie technik ekonomista i klasy III a kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy odbyli dwutygodniową praktykę zawodową w firmie WBS TRAINING AG w Dreźnie. Wyjazd był możliwy dzięki realizacji projektu „Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów skarżyskiego Ekonomika” w ramach programu PO WER na zasadach Erasmus +. Uczestnicy projektu zapoznali się ze specyfiką działalności firmy, jej organizacją, uczestniczyli w szkoleniach i spotkaniach z trenerami, opracowywali praktyczne rozwiązania marketingowe mające na celu wprowadzenie nowego produktu na rynek, obliczali koszty i przychody z działalności, planowali możliwe do osiągnięcia zyski. Uzyskali wiedzę z zakresu prowadzenia analiz finansowych niemieckich podmiotów gospodarczych, opracowywania strategii finansowych i nowoczesnych metod prowadzenia działalności handlowej na rynkach zagranicznych itp. Na zakończenie praktyki przedstawiali przygotowane przez siebie start-upy.
Oprócz codziennej pracy dla młodzieży przewidziano także zajęcia kulturowe – zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc w Dreźnie. Młodzież była w fabryce Volkswagena, Muzeum Techniki, zwiedziła Stare i Nowe Miasto, była w zoo oraz na stadionie. Uczestniczyła również w wycieczce do stolicy Niemiec – Berlina, oglądając najważniejsze atrakcje tego miasta.
Młodzież zdobyła cenne doświadczenie zawodowe, udoskonaliła umiejętności językowe, poznała wielu interesujących ludzi, zwiedziła wiele ciekawych miejsc. Umiejętności praktyczne, które na pewno przydadzą się w dalszym kształceniu oraz przyszłym życiu zawodowym, zostały potwierdzone otrzymanymi certyfikatami. Umiejętności językowe pomogły w zachowaniu komunikacji zarówno podczas pracy w firmie, jak i w czasie wolnym. Niezapomniane wspomnienia pozostaną w pamięci …
***
Projekt nr 2015-1-PL01-KA102-015912
„Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów skarżyskiego Ekonomika” w ramach programu PO WER na zasadach Erasmus +.
Termin wyjazdu: 03.09.2016 r.- 16.09.2016 r.
Wartość wyjazdu do Lipska : 27 910,- EURO
Uczestnicy projektu:
Technik hotelarstwa
Paulina Gibała
Aleksandra Wasilewska
Katarzyna Stojek
Katarzyna Głuchowska
Patrycja Główka
Wiktoria Kałużyńska
Magdalena Kamińska
Joanna Kocia
Karol Kowalik
Patrycja Kwiatkowska
Weronika Piątek
Wiktoria Scelina
Kinga Socha
Kinga Świat
Agata Świątek
Estera Szumielewicz
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa odbyli praktyki zawodowe w ośmiu niemieckich hotelach: Sleepy Lion Hostel, Arena City Hotel, InterCity Hotel Leipzig, Hotel Schlafgut, Pension Schlafgut, Hotel Margraf Leipzig, Landhotel Kießling GmbH Flair Hotel Alt Connewitz, Victor’s Residenz Hotel Leipzig. Podczas dwutygodniowego pobytu za granicą młodzież zdobyła praktyczne doświadczenie zawodowe, udoskonaliła umiejętności językowe oraz uczestniczyła w ciekawym programie kulturowym. W dniu 6 września młodzież brała udział w pieszej wycieczce z przewodnikiem po śródmieściu Lipska podczas której zobaczyli słynny Kościół św. Mikołaja, piękną galerię handlową Specks Hof, mały targ przekąsek, rynek ze Starym Ratuszem, Mädler Passage z Piwnicą Auerbacha, Barthels Hof, Kościół św. Tomasza. Przeszli przez Stare Miasto, Plac niemiecki i obok bawarskiej stacji kolejowej do Augustusplat gdzie zakończyła się wycieczka. Trasa drugiej wycieczki po Lipsku odbyła się dniu 13 września i prowadziła przez tętniące życiem południowe przedmieścia, obok popularnego Panometeru do słynnego miejsca w Lipsku, czyli Pomnika Bitwy Narodów. W niedzielę 11 września młodzież uczestniczyła w autokarowej wycieczce do Berlina. W stolicy Niemiec zobaczyli Bramę Branderburgską, słynny luksusowy Hotel Adlon, Reichstag, odbyli spacer reprezentacyjną ulicą Unter den Linden, mijali gigantyczną i wystawną ambasadę Rosji, słynną wieżę telewizyjną Farnsehturm, Plac Poczdamski i wiele innych atrakcji.
Na zakończenie praktyki wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające posiadanie kwalifikacji na poziomie europejskim. Praktyki przysporzyły młodzieży wiele satysfakcji i wzbogaciły o nowe doświadczenia. Pomimo ciężkiej, niekiedy stresującej pracy, w którą musieli włożyć wiele wysiłku i zaangażowania miło wspominać będą te dwa tygodnie. Zagraniczne praktyki są doskonałą okazją do poznania europejskiego systemu pracy i obyczajów panujących w Europie.